بررسی نقش کمربند و پماد لاغری در تناسب اندام

لاغر شدن تدریجی

افراد امروزه از روشهای مختلفی برای درمان و از بین بردن چاقی استفاده میکنند که از بین این روشها میتوان به نقش کمربند و پماد لاغری در تناسب اندام اشاره کرد. ما در اینجا به توضیح مفصلی در مورد این دو روش میپردازیم که در ابتدا نقش پماد لاغری را در تناسب اندام بررسی خواهیم کرد.

نقش پماد لاغری در تناسب اندام

 

پماد (کرم) لاغری، موضعی بوده و در مورد تأثیر آن بر تناسب اندام بسیار تبلیغ شده است. این پمادها را میتوان برای چربی سوزیِ شکم، ران و باسن بکار برد. همچنین به این نوع پمادها چربی سوزهای لیپو یا عامل کاهش سلولیت نیز میگویند.

در مورد نقش پماد لاغری و اثر بخشی آن در تناسب اندام باید به یکسری نکات توجه ویژه داشته باشیم؛

این پمادها متابولیسم بدن را افزایش نمیدهند، به هیچ وجه به تنهایی اثر گذار نیستند و حتما باید در کنار آنها ورزش و رژیم غذایی مناسب به کار گرفته شود. شیوهی اثرگذاری آنها در لاغری و در نتیجه تناسب اندام این است که یا بافت چربی را شل کرده یا موقتا با تعریق آب مایع میان بافتی را کم میکند و آنها را آمادهی چربی سوزی میکند.

یک زن در حال اندازه گرفتن دور شکم، نقش کمربند و پماد لاغری در تناسب اندام

تاثیر واقعی پماد لاغری

برای این کار باید این پمادها را بصورت ماساژ روی محل تجمع چربی مالید (قبل از ورزش و بعد از حمام). اما سؤالی که مطرح میشود این است که آیا واقعا این پمادها در لاغری نقش دارند؟

نظرات متفاوتی از جانب مصرف کنندگان آنان وجود دارد که برخی از اثربخشی آنها میگویند و برخی عقیده دارند تنها وقت تلف کردن است. افرادی که عقیده دارند مفید است بیان میدارند بخاطر ترکیبات موجود در آنهاست مانند:

  1. کاکائو: افزایش گردش خون
  2. کافئین: جلوگیری از ساخت چربی اضافی
  3. عصارهی پرتقال تلخ: کاهش سلولیت
  4. اسید گلیسیرتینیک: کاهش چربی زیر پوستی
  5. جینکو بیلوبا: گیرندههای آلفا را بلاک کرده و از ساخت چربی جلوگیری میکند
  6. آندیروبا: کرم لاغر کننده
  7. آمینوفیلین: کرم لاغری

اما برخی افراد و پزشکان عقیدهای به این روش ندارند و اظهار میدارند که:

  1. با تعریق آب بین سلولی موجود در سلولهای چربی بیرون کشیده شده و چروکیدگی موقت این سلولها رخ میدهد اما نمیتواند دیوارهی این سلولها را تخریب کنند و این اثر موقتی است و بعد از چند روز آب مجددا بین بافت برمیگردد.
  2. لایهها و سلولهای چربی که باید سوزانده شوند در لایههای عمقی وجود دارند و بعید است که این مواد بتوانند خود را به این لایهها برسانند.
  3. تنها روش بدون عوارض و برگشت ورزش و رژیم غذایی مناسب تحت نظر پزشک است.

پس میتوان گفت که استفاده از این روش چندان توصیه نشده و عملا هیچ روش و داروی به اثبات رسیدهای وجود ندارد که با مصرف موضعی آن به توان به تناسب اندام رسید.

کمربندهای لاغری از جنس نئوپرن هستند که خاصیت کشسانی زیادی دارند و در دو نوع ویبرهای و الکتریکی موجود میباشند. نحوهی عمل آنها بدین صورت است که با عرق کردن، آب بیشتری دفع کرده و با کاهش آب بدن، وزن بدن نیز کم خواهد شد.

 کمربند لاغری

بستن این کمربندها باعث فشرده شدن چربیها میشود که البته با برداشتن آن کم کم به حالت اولیه برمیگردد. اگر فردی که استفاده میکند عضلات موجود در شکم و پهلوی آن ضعیف باشند، بستن این کمربندها کمک میکنند تا شکم به داخل رفته و پشت شما صاف شود و فرد لاغرتر به نظر برسد، اما نمیتوانید خم شده یا قوز کنید، در نتیجه کمتر از عضلات این قسمتها استفاده میشود و در نهایت ضعیف میشوند.

همانطور که در مورد پمادهای لاغری گفته شد، در مورد کمربندهای لاغری نیز صدق میکند و تنها روش بدون بازگشت و بدون عوارض جانبی، ورزش و رژیم غذایی مناسب تحت نظر پزشک میباشد و این روشها قابل برگشت هستند و هیچ روش اثبات رسیدهای برای لاغری بدین شکل وجود ندارد.

نتیجه

درست است که نقش کمربند و پماد لاغری در تناسب اندام در برخی موارد دیده شده است، و اما این مورد جهت لاغری قطعی و دائمی نیست. لذا نقش کمربند و پماد لاغری در تناسب اندام به اثبات نرسیده است و توصیه میشود تا از طریق روشهای ایمنی که در بالا به آن اشاره شد به تناسب اندام برسید.

از طرفی حتی نقش کمربند و پماد لاغری در تناسب اندام، که مضراتی را به خاطر آن به همراه داشته تأیید شده است. لذا با در نظر گرفتن تمامی جوانب میتوان به این نتیجه رسید که نقش کمربند و پماد لاغری در تناسب اندام، چشمگیر نبوده و یا حتی تأثیری نداشته است و به نوعی انجام این روش ارزش و بار علمی ندارد


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و رزرو وقت