طبق تحقیقات صورت گرفته اگر خانمها قبل از بارداری وزن طبیعی داشته باشند، در طی بارداری بین 11 تا 16 کیلوگرم وزن اضافه خواهند کرد که اکثر قریب به اتفاق این افراد به دنبالهای روشهای مؤثر و بعضا سریع لاغری پس از زایمان میباشند که هر چقدر فرد قبل از بارداری اضافه وزن داشته باشد لاغری پس از زایمان دیرتر اتفاق افتاده و ممکن است بخشی از آن همراه او بماند. عواملی که سبب این اضافه وزن در طی بارداری میگردند در شکل زیر آورده شده است:

در این مقاله ما به شما کمک خواهیم کرد تا با استفاده از روشهای مؤثر زیر به هدف خود یعنی لاغری پس از زایمان برسید با ما همراه باشید.

شکل انیمیشنی یک زن باردار

نسبت به لاغری پس از زایمان واقعگرا باشید

 

اولین مرحله و البته مهمترین نکته در بکارگیری روشهای لاغری پس از زایمان، اصل واقعگرایی است، یعنی باید به خود زمان بدهید و این پروسه ممکن است تا 1 سال طول بکشد پس عجله نداشته باشید و استرس به خود ندهید. باید توجه داشته باشید که تا 6 هفتهی اول پس از زایمان نباید رژیم لاغری گرفته شود.

عدم استفاده از رژیمهای سریع

 

رژیمهای سریع چون کالری بسیار کمی دارند، وزن بالا را در مدت زمان کوتاه کاهش میدهند اما شما به عنوان مادر به علت شیردهی باید دریافتی کالری شما بیشتر از حد نرمال باشد، لذا استفاده از رژیمهای سریع هم مواد مغذی کافی را به شما نمیرساند و هم احساس خستگی زیادی خواهید کرد. این روش سبب میشود تا مواد مغذی به اندازهی کافی از طریق شیر به نوزاد شما نرسیده و خود شما نیز انرژی کافی برای مراقبت از او نداشته باشید.

شیردهی

یکی از روشهای ساده و طبیعی برای لاغری پس از زایمان شیردهی است چرا که علاوه بر فراهم نمودن مواد مغذی، حمایت از سیستم ایمنی نوزاد و کاهش سایز رحم به علت منقبض کردن آن،کاهش وقوع بیماری در نوزاد و خود، سبب کاهش وزن شما نیز خواهد شد چرا که شیردهی سبب سوزاندن کالری میشود.

 

کالری دریافتی خود را چک کنید

 

این شیوه در لاغری پس از زایمان جهت حصول اطمینان از میزان مناسب کالری دریافتی و نسبت آن با کالری سوزانده شده میباشد.

فیبر مصرف کنید

 

در برنامهی غذایی خود، غذاهای حاوی فیبر زیاد را بگنجانید چرا که فیبر موجود در غذا سبب کاهش دادن سرعت هضم و مقدار هورمونهای گرسنگی شده و مدت زمان احساس سیری را افزایش میدهد در نتیجه میزان غذا خوردن و کالری دریافتی شما تا حد معقولی کاهش پیدا میکند.

کاهش مصرف قند و کربوهیدرات

قند و کربوهیدراتها به دلیل داشتن کالری خیلی زیاد، سبب افزایش وزن میگردند لذا اگر شما به دنبال لاغری پس از زایمان هستید، حتما هنگام خرید به برچسب محصولات دقت کنید تا میزان قند و کربوهیدرات آن بالا نباشد.

اجتناب از مصرف غذاهای فرآوری شده

 

غذاهایی مانند فست فود، تنقلات، غذاهای میکس، شیرینی و… با داشتن قند، چربی، کربوهیدرات و نمک سبب افزایش وزن میشوند لذا این نوع غذاها را با غذاهای تازه و کامل جایگزین کنید تا بتوانید زودتر به وزن ایدهآل قبل از بارداری برسید.

مصرف الکل! هرگز

 

الکل با دارا بودن کالری بسیار بالا و عدم مواد مغذی مناسب، سبب جمع شدن چربی در بدن شده و همچنین تولید و حجم شیر را نیز کاهش میدهد و حتی میتواند به نوزاد منتقل شود. لذا یکی از روشهای لاغری پس از زایمان حذف مصرف الکل میباشد.

یک زن در حال دویدن و ورزش

ورزش

 

ورزشهای هوازی مثل دویدن به صورت آهسته یا سرعت بالا، پیاده روی، دوچرخه سواری و… به شما کمک خواهند کرد تا کالری بسوزانید. حتما این نکته را برای لاغری در ذهن داشته باشید که هدف شما از لاغری به هر دلیلی که باشد رعایت مصرف مواد غذایی و رژیم گرفتن به تنهایی مؤثر نبوده و حتما باید ورزش نیز در کنار آن گنجانده شود.

آب بنوشید اما به اندازه

 

نوشیدن آب یکی از اجزای لازم برای کاهش وزن به هر دلیلی، بخصوص برای لاغری پس از زایمان میباشد. آب خوردن سبب کاهش اشتها و کمک به چربی سوزی میکند. آب خوردن هم برای جایگزین سازی مایعات از دست رفته در حین شیردهی و هم برای کاهش اشتها بسیار ضروری است.

خواب کافی

 

اگر پس از زایمان نتوانید به اندازهی کافی بخوابید اضافه وزن ناشی از بارداری، با شما خواهد ماند، البته این مورد برای هر فردی صادق بوده و عدم خواب کافی سبب اضافه وزن میگردد.

مادر در حال بوسیدن نوزاد ، لاغری پس از زایمان

از وزن نوزاد برای تمرین کمک بگیرید

 

از کودک خود کمک بگیرید و با آن ورزش کنید مثلا او را روی پاهای خود قرار دهید و یا او را با دستهای خود به صورت تمرینی بلند کنید یا با گذاشتن او روی قفسهی سینهی خود دراز نشست انجام دهید و… زیرا نه زمان کافی برای باشگاه رفتن خواهید داشت و نه به این سرعت میتوانید از وزنههای سنگین کمک بگیرید.

رقص!!

 

رقص به دلیل انرژی که از شما میگیرد و سوزاندن کالری یکی از روشهای طبیعی و در عین حال شاد و مفرح جهت لاغری میباشد.

مصرف ز‌یاد کافئین ممنوع

 

نوشیدنیهای دارای کافئین مثل قهوه برای رفع خواب آلودگی مؤثر هستند اما این کار روی کم کردن وزن تأثیر منفی دارد.

زود غذا بخورید

 

مصرف شام در ساعاتی بین 7 تا 7:30 عصر سبب افزایش متابولیسم و کاهش وزن میگردد.

خلاصهی مقاله:

در این مطلب همانطور که شاهد بودیم تلاش کردیم تا به بررسی عوامل بسیار مهم و مؤثر در لاغری پس از زایمان بپردازیم که قطعا یکی از نگرانیهای مادران پس از زایمان میباشد. توجه داشته باشید که باید به خود زمان داده و در روشهای فوق، دو مورد آب نوشیدن و ورزش کردن بسیار مهم میباشند و تقریبا هر رژیم غذایی لاغری برای هر فردی با هر علتی، بدون گنجاندن این موارد بی اثر خواهد بود. بدین ترتیب اگر قصد لاغری پس از زایمان را دارید حتما نکات بالا را با دقت رعایت کنید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و رزرو وقت