لاغری با تغذیه سالم

مواد غذایی موثر در کاهش وزن (بخش دوم)

همه کالری ها برابر نیستند.غذاهای مختلف از راه های مختلف متابولیک در بدن شما عبور می کنند.آنها می توانند بر گرسنگی، هورمون ها و تعداد کالری هایی که می سوزانید، اثرات بسیار متفاوتی داشته باشند. شما با تغذیه ی سالم میتوتنید به وزن دلخواه خود برسید.

کلم و گل کلم و کلم بروکلی ، لاغری با تغذیه سالم

سبزیجات کریپوسی

سبزیجات کریپوسی شامل بروکلی، گل کلم، کلم پیچ و کلم بروکسل است.مانند سایر سبزیجات، آنها دارای فیبر بالایی هستند و تمایل به سیرکردن فوق العاده ای  دارند.علاوه بر این، این نوع سبزیجات معمولا حاوی مقادیر مناسب پروتئین هستند.

با این حال  مقدار پروتئین به اندازه مواد غذایی حیوانی یا حبوبات نیستند، اما در مقایسه با بسیاری از سبزیجات، هنوز هم  دارای  مقدار بالایی  هستند.ترکیبی از پروتئین، فیبر و تراکم انرژی کم باعث می شود که سبزیجات کریپوسی غذاهای عالی را در وعده های غذایی شما ایجاد کنند  اگر شما نیاز به کاهش وزن دارید.آنها همچنین بسیار مغذی هستند و حاوی مواد ضد سرطان می باشند.

سبزیجات کریپوسی دارای کالری کم هستند اما فیبر و مواد مغذی زیاد دارند. اضافه کردن آنها به رژیم غذایی شما نه تنها یک استراتژی لاغری با تغذیه سالم است، بلکه ممکن است سلامت کلی شما را بهبود بخشد.

تکه ای گوشت گاو بدون چربی

گوشت گاو بدون چربی و سینه ی مرغ

آیا گوشت بی عیب و نقص بوده است؟ گوشت قرمز به دلیل مشکلات بهداشتی مختلف مورد سرزنش قرار گرفته است علیرغم اینکه در شواهد خوب برای پشتیبانی این ادعاهای منفی، نقص  وجود دارد .گرچه گوشت فرآوری شده ناسالم است، مطالعات نشان می دهد که گوشت قرمز فرآوری نشده خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را افزایش نمی دهد.

بر اساس دو مطالعه و بررسی  بزرگ ، گوشت قرمز تنها یک رابطه بسیار ضعیف با سرطان در مردان دارد و در زنان هیچ ارتباطی وجود ندارد.حقیقت این است که گوشت غذای دوست داشتنی است زیرا پروتئین آن زیاد است.

پروتئین تا حد زیادی بیشترین مواد مغذی را پر می کند و خوردن رژیم غذایی با پروتئین بالا می تواند باعث افزایش 80 تا 100 کالری بیشتر در روز شود.مطالعات نشان داده است که افزایش مصرف پروتئین به 25 درصد کالری روزانه، می تواند کاهش میل شما را به 60 درصد کاهش دهد، میل شما به نوشیدن دیر یا زود به نصف کاهش می یابد و باعث کاهش وزن یک پوند (0.45 کیلوگرم) در هفته می شود.

اگر شما در رژیم غذاییتان کم کربوهیدرات هستید، می توانید گوشت چرب را بخورید. با این حال، اگر شما در رژیم غذایی متوسط و با کربوهیدرات بالا هستید، انتخاب گوشت بدون چربی ممکن است مناسب تر باشد.

خوردن گوشت بدون چربی فراوری نشده یک راه عالی برای افزایش مصرف پروتئین شماست. جایگزینی برخی از کربوهیدرات ها یا چربی در رژیم غذایی با پروتئین می تواند باعث کاهش وزن بیش از حد شود.

سیب زمینی

سیب زمینی آب پز

سیب زمینی دارای خواص متعددی است که آنها را به عنوان غذای عالی برای کاهش وزن و  حفظ سلامت بهینه معرفی می کند.آنها حاوی طیف گسترده ای از مواد مغذی هستند – تقریبا نزدیک به  همه ی  چیزی که  شما نیاز دارید.

سیب زمینی به طور خاص  پتاسیم زیادد  دارد، ماده ی  مغذی که اکثر مردم به اندازه کافی مصرف نمی کنند و نقش مهمی در کنترل فشار خون دارد.در یک مقیاس به نام شاخص (Satiety Index )که اندازه گیری می کند چگونه غذاهای مختلف را ما را سیر می کنند، سیب زمینی سفید و سیب زمینی آب پز شده  بالاترین میزان  را در بین مواد غذایی مورد آزمایش را به دست آورد .

این به این معنی است که با خوردن سیب زمینی سفید وآب پز ، شما به طور طبیعی احساس می کنید که سیر شده اید و کمتر غذاهای دیگر را می خورید.اگر به سیب زمینی اجازه دهید تا بعد از جوشیدن سرد شود، مقادیر زیادی از نشاسته مقاوم را تشکیل می دهد که یک ماده فیبر مانند است که دارای مزایای سلامتی مختلف، از جمله کاهش وزن  می باشد.سیب زمینی شیرین، ریشه و سایر سبزیجات ریشه نیز  برای لاغری با تغذیه سالم عالی هستند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و رزرو وقت