بررسی کامل حلقه و بالن لاغری، عوارض و مزایا

امروزه که چاقی به یکی از معضلات بشریت تبدیل شده است، علت آن هنوز به طور کامل مشخص نیست و به دلیل عوارض و مشکلات زیادی که با خود به همراه میآورد افراد به دنبال رفع چاقی خود به هر روشی هستند. در این مقاله سعی بر آن داریم تا حلقه و بالن لاغری، عوارض و مزایا را بطور مفصل توضیح دهیم.

 

لاغری از طریق حلقه گذاری قابل تنظیم معده

 

حلقه گذاری قابل تنظیم معده یا LAGB (باندینگ معده به روش لاپاروسکوپی)، یکی از روشهای مبتنی بر جراحی برای لاغر شدن میباشد که در این روش یک حلقه از جنس سیلیکون، با لاپاراسکوپی به قسمت بالایی معده وصل میشود که از طریق لولهای به بالن (مخزن) متصل است. مخزن گفته شده را در زیر پوست قرار میدهند که دکتر جراح با تزریق مایع نمکی به آن، باعث تنگ شدن حلقه میشود که هر چقدر تنگتر شود، معده کوچکتر میگردد که البته در هر بار تزریق مایع، پروسهی لاغری نیز بررسی میشود.

 

 

روش کار این حلقه بدین صورت است که فرد وقتی غذا میخورد ابتدا، غذا وارد بخش بالایی کوچک میشود و فرد احساس سیری میکند، بعد از گذشت زمانی غذا کم کم از این بخش رد شده و وارد باقی فضای معده میشود. اگر حلقهای که دور معده گذاشته شده است بیش از حد تنگ شود، مقداری مایع از آن برداشته میشود. افرادی که از این روش استفاده میکنند، شاخص تودهی بدنی بالای  35 دارند یا اگر بین 30 و 35 هست، بیماریهایی دارند که مرتبط با چاقی است مثل دیابت نوع 2، پرفشاری و غیره. مشاهدات گزارش کردهاند که بین 40 تا 60% کاهش وزن وجود داشته است، و 80% افرادی که شاخص تودهی بدنی آنان بین 30 و 40 بوده، تا 30% اضافه وزن بدن خود را از دست دادند.

 

لاغری با بالون معده

 

بالون معده، روشی بدون جراحی و غیر دارویی است که برای کوچک کردن ظرفیت معده به اندازهی دو سوم یا حدود 700 میلی لیتر کاهش میدهد (ظرفیت معده 900 میلی لیتر است). در این روش، جراح، بالون سیلیکونی را از راه دهانی وارد معده میکند که آن را بعد از قرارگیری، با محلول نمک استریل باد میکند و بهقدری بزرگ میشود که در معده شناور میماند زیرا به دلیل حجم آن نمیتواند وارد روده شود. افرادی که شاخص تودهی بدنی بالای 30 دارند و با رژیم و ورزش موفق به لاغری نمیشوند، کاندیداهای بسیار مناسبی هستند.

 

 

روش کار بدین صورت است که بالون معمولا بین 6 ماه تا یک سال در معده گذاشته میشود. روش کار آن بدین صورت است که بالون مذکور حجم معده را به شدت کم کرده و فرد زودتر احساس سیری میکند که در نتیجهی آن لاغری رخ میدهد.

 

 

عوارض و مزایای حلقه و بالن لاغری

 

هدف مقاله بررسی حلقه و بالن لاغری، عوارض و مزایا بود. اکنون نوبت آن فرا رسیده تا به شرح عوارض و مزایای هر یک بپردازیم:

 

عوارض حلقه گذاری قابل تنظیم معده

 

 1. اگر فرد بیش از حد شیرینی مصرف کند، چاقی برمیگردد
 2. عفونت کردن حلقه که البته بهندرت رخ میدهد
 3. کاهش وزن آهسته است و کامل شدن آن 2 سال طول میکشد
 4. محل مخزن که در زیر پوست است میتواند مشکلاتی را سبب شود
 5. اگر وعدهی غذایی زیاد شود، موجب تهوع و استفراغ میشود
 6. افراد نمیتوانند به شکل عادی از میوه، سبزیجات، سالاد، نان و گوشت مصرف کنند زیرا کیسهی بالایی زود پر شده و تهوع ایجاد میکند
 7. حرکت دادن حلقه، میتواند به دیافراگم آسیب وارد کند یا ریفلاکس اسید معده را سبب شود
 8. افتادن حلقه به داخل معده که سبب عفونت میشود.

 

مزایای حلقه گذاری قابل تنظیم معده

 

 1. نیاز به داروها و مکملهای غذایی کمتر میشوند
 2. عوارض جراحیهای بزرگ را ندارد
 3. آناتومی معده تغییر زیادی را متحمل نمیشود
 4. بر بارداری تأثیری نمیگذارد
 5. مدت بستری در بیمارستان کوتاه است
 6. هیچ برشی روی بافت معده انجام نمیشود
 7. محل زخم ایجاد شده کوچک بوده و قابل ریکاوری است.

در مرحلهی بعدی قصد داریم تا با عوارض و مزایای لاغری با بالون معده آشنا شویم:

عوارض لاغری با بالون معده:

 

 1. ریفلاکس معده
 2. ترکیدن بالون و حرکات آن و در نتیجه انسداد روده وجود دارد که در اثر ترکیدن رنگ ادرار را آبی میکند
 3. زخم کردن یا سوراخ معده.

 

مزایای لاغری با بالون معده:

 

 1. کاهش وزن بیشتر
 2. روشی غیر جراحی و غیر دارویی است و عوارض روشهای دیگر را ندارد
 3. بیمار یاد میگیرد تا چگونه وزن خود را کم کند.

همانطور که میدانیم یکی از سؤالات اساسی افراد این است که حلقه و بالن لاغری، عوارض و مزایای آن چه مواردی هستند. لذا در این مقاله به طور بسیار کامل و مفصل به شرح این مسأله پرداختیم و اکنون که فهمیدیم حلقه و بالن لاغری، عوارض و مزایا به چه صورت بوده و کدامند، میتوانیم با روشهای دیگر جهت انتخاب آگاهانه مقایسه کنیم.

دسته‌ها: اخبار لاغری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و رزرو وقت